Online video konsultacije- obratite se stručnjaku
Potiljačna glavobolja- audio objašnjenje u 5 min.
Potiljačne glavobolje su veoma česte. U brojnim slučajevima one su pogrešno dijagnostikovane kao bol u vratu, cervikalni sindrom, migrena, tenziona glavobolja,… To ne znači da pomenute bolesti ne postoje, već da u slučaju da njihovo lečenje ne dovodi do poboljšanja, treba utvrditi da li pored njih postoje i uzroci potiljačne glavobolje.
Uzroci potiljačne glavobolje
Najčešći uzrok potiljačne glavobolje je iritacija okcipitalnog (potiljačnog) nerva, pa se često manifestuje sa manje ili više izraženom okcipitalnom neuralgijom (okcipitalna neuralgija, neuralgia nervi occipitalis).
Simptomi potiljačne glavobolje
To je je veoma često oboljenje i manifestuje se bolovima (često veoma intenzivnim) u predelu potiljka (obično sa jedne strane) u vidu potiljačne glavobolje ili/i bola u vratu. Bol može imati karakter mravinjanja, neprijatne utrnulosti, udara struje, žarenja, paljenja,… On se može širiti prema uhu, prednjoj strani vrata ili čeonom delu glave. Može biti praćen nestabilnošću, vrtoglavicom, zujanjem u ušima, nejasnim vidom i osećajem manjka svetlosti.
Dijagnostika potiljačne glavobolje
Važno je ustanoviti da li se radi o okcipitalnoj glavobolji i koji su njeni tačni uzroci. Najčešća greška u dijagnostici je preterano oslanjanje na pojedinačne snimke glave kao npr. magnetnu rezonancu (MR). Naime u većini slučajeva okcipitalne neuralgije MR snimak mozga i vratne kičme je normalan ili pokazuje uzgrednu patologiju vratne kičme koja može zavesti na pogrešnu dijagnozu. Ispravna dijagnoza se postavlja detaljnim razgovorom sa pacijentom, uz specifične testove, snimanje ultrazvukom mekih tkiva, nerava i krvnih sudova i po potrebi interventne dijagnostičke metode.
Lečenje potiljačne glavobolje
Kada se precizno odredi šta uzrokuje okcipitalnu glavobolju može se sprovesti specifično lečenje. Ipak često se u svakodnevnoj praksi ovo ne utvrdi dovoljno precizno pa izostane i uspeh lečenja. Tada se obično okrive za neuspeh lečenja: starost pacijenta, gojaznost, rad za kompjuterom, loše držanje, psihičko stanje, druge hronične bolesti… Sve ovo ne može biti izgovor da se ne sprovede uspešno lečenje.
Kada se prepozna tip i lokalizacija iritacije nerva u potiljku prepisuje se adekvatna kombinacija lekova. Cilj je da se bol, iako možda godinama postoji, smanji za nekoliko dana. Ako se lekovima može održati stanje bez bola oko 6 nedelja terapijski efekat je obično dugotrajan. Ovo se može postići i online konsultacijama putem maila i video pozivom. Pogotovo u prvih 2 nedelje smanjivanja bola važno je da lekar bude na raspolaganju pacijentu da ga može brzo kontaktirati po potrebi jer su tada često potrebne promene doza ili tipova lekova. Online konsultacije omogućavaju da su Vam lako dosupni, čak i za česte konsultacije, vrhunski stručnjaci čak iako ne živite u istom gradu.
Osim lekova koji tretiraju uzrok iritacije nerva i bola, dobro je uključiti i suplemente koji podržavaju oporavak nerva. Ovi suplementi uključuju vitamine, minerale, oligoelemente i prirodne preparate. Njihova upotreba mora biti prilagođena specifičnim potrebama pacijenta, jer ne postoji univerzalna kombinacija koja odgovara svima. Njihov izbor zavisi od laboratorijskih rezultata, tipa nervnog oštećenja i prisutnih pridruženih bolesti.
U određenom broju slučajeva, terapija lekovima nije dovoljna, te su tada potrebne interventne metode za lečenje ocipitalne neuralgije. Te metode uključuju ubrizgavanje leka direktno u izvor bola koji izaziva iritaciju nerva, ili primenu drugih tehnika kao što je stimulacija, zagrevanje, dekompresija ili uništavanje izvora bola. Budući da su izvori bola mali (manji od 1 cm), i često se nalaze u dubini, neophodno je praćenje postupka snimanjem kako bi se osiguralo da se igla ili instrument tačno pozicionira. U većini slučajeva, koriste se ultrazvučne ili RTG metode za navođenje igle i praćenje aplikacije leka. Ovakve procedure ne treba mešati sa „blokadama“ koje se obično izvode naslepo i površno, jer preciznost u primeni leka igra ključnu ulogu u uspehu intervencije. Iskusni stručnjaci, koji su izveli hiljade ovakvih intervencija, mogu ih čak obavljati u kućnim uslovima kada to situacija zahteva, ali je za to potrebno veliko poznavanje anatomije bola.
Pre svake intervencije preporučuje se priprema lekovima koji se mogu ordinirati nakon pregleda ili online konsultacije putem video poziva. Indikacija za intervenciju može biti postavljena i na ovaj način.
Procedura se obavlja ambulantno ili kod kuće, nije bolna, i bol se smanjuje odmah nakon intervencije. Sve traje oko sat i po, nakon čega pacijent može odmah otići kući. Da bi se postigao dugotrajniji efekat, obično je potrebno 1 do 3 procedure sa razmakom od nekoliko nedelja.
Rezultati lečenja okcipitalne neuralgije
Kod preko 90% pacijenta koji imaju uporne i intenzivne potiljašne glavobolje može se savremenim lekovima ili, u težim slučajevima, posebnim interventnim ambulantnim procedurama zaustaviti odmah bol i kontrolisati ga. Zbog toga ove procedure uvek treba probati pre eventualnog operativnog lečenja. Takodje je optimalno njima smanjiti bol i pre fizikalnog lečenja ili drugih alternativnih metoda da bi ova lečenja bile učinkovitija.
Odgovori na pitanja u vezi načina izvodjenja i uspeha video konsultacija .
Šematsko objašnjenje video konsultacije
Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Pozivi nisu aktivni. |