Bol u ramenu

Tražite brz savet od stručnjaka – online konsultacije

Uzroci bola u ramenu

Rame je najpokretljiviji zglob. Brojne anatomske strukture se nalaze u njegovom sastavu ili mu daju potporu i samim tim postoje brojni potencijalni izvori bola. Pored njih postoje i udaljeni uzroci gde se bol širi u rame (npr vezani za vratnu kičmu, brojne okolne nerve,…). U slučaju bola poreklom iz ramena važno je specijalnim pregledima i po potrebi snimcima (RTG i snimci ramena magnetnom rezonancom) utvrditi da li bol potiče iz samog zgloba ili iz okolnih struktura (mišići rotatorne manžetne). Najčešći uzroci bola su oštečenja u predelu mišića supraspinatusa, glave dvoglavog mišića (biceps humeri), burze (bursitis ramena), usne zgloba, zglob izmedju ključne kosti i lopatice (akromioklavikularni zglob).

Slika- Najčešće tačke bola sa prednje strane ramena. Potrebno je poznavanje specifičnog pregleda da bi se ustanovilo kojim anatomskim strukturama bolovi odgovaraju i koji patološki proces se u njima dešava (upala, degeneracija, povreda,…)

Dijagnostika bola u ramenu

Važno je precizno ustanoviti  koji su tačni pokretači bola u ramenu. Najčešća greška u dijagnostici je preterano oslanjanje na pojedinačne snimke ramena kao npr. RTG snimak. Naime u većini slučajeva bola u ramenu RTG snimak ramena je normalan ili pokazuje patologiju zgloba koja može zavesti na pogrešnu dijagnozu. Ispravna dijagnoza se postavlja detaljnim pregledom, koji podrazumeva specifične testove, snimanje ultrazvukom mekih tkiva, nerava i  krvnih sudova, te po potrebi interventne dijagnostičke metode.

Lečenje bola u ramenu

Lečenje je simptomatsko (analgetici, ubrizgavanje u dijagnostikovanu bolnu strukturu lekova u obliku kristala koji se nedeljama otapaju i smiruju upalu,…) i fizikalno.  Da bi fizikalni tretman bio što uspešniji poželjno je pre njegovog početka  maksimalno obezboliti pacijenta.

Kada se precizno odredi šta uzrokuje bol u ramenu  može se sprovesti specifično lečenje. Često se ovo ne utvrdi dovoljno precizno pa izostane i uspeh lečenja. Tada se obično okrive za prezistentan bol u ramenu, i pored lečenja, sledeća stanja: starost pacijenta, gojaznost, loše držanje, psihičko stanje, druge hronične bolesti… Sve ovo ne može biti izgovor da se ne sprovede uspešno lečenje.

Kada se utvrdi uzrok i mesto bola u ramenu, pacijentu se propisuje odgovarajuća kombinacija lekova. Cilj terapije je da se bol, čak i ako je prisutan duži vremenski period, smanji u roku od nekoliko dana. Ukoliko se uz pomoć lekova može održati stanje bez bola tokom šest nedelja, to često ukazuje na dugotrajan terapijski uspeh. Ovakav rezultat moguće je postići i putem online konsultacija putem e-maila ili video poziva. Važno je da lekar bude dostupan pacijentu tokom prvih dve nedelje smanjenja bola, jer su u tom periodu najčešće potrebne prilagodbe doza ili promena terapije. Online konsultacije omogućavaju redovan kontakt sa stručnjacima, bez obzira na udaljenost.

Postoji nekoliko razloga lošeg terapijskog efekta u lečenju hroničnog bola koji se ponavljaju kod mnogih pacijenata sa bolom u ramenu. 

U situacijama gde lekovi ne pružaju dovoljno olakšanja, preporučuju se intervencioni pristupi u lečenju bola u ramenu. Ove metode uključuju direktno ubrizgavanje leka na mesto koje izaziva iritaciju nerva ili primenu drugih intervencija, kao što su stimulacija, zagrevanje, ili dekompresija. Budući da su tačke bola često male i duboko smeštene, intervencije zahtevaju precizno praćenje igle putem snimanja kako bi se obezbedila tačna primena terapije. Najčešće se koristi ultrazvuk ili RTG skopija (poznata kao ultrazvučna ili RTG navigacija). Ove metode se ne smeju brkati sa tzv. „blokadama“ koje se izvode bez navigacije, jer tada nije sigurno da je lek primenjen na tačno mesto.

Ove procedure su obično ambulantne, bezbolne, i dovode do trenutnog olakšanja bola. Ceo postupak, zajedno sa pregledom, traje između 60 i 90 minuta, nakon čega pacijent može napustiti kliniku. Da bi se postigao dugotrajan efekat, obično je potrebno obaviti 1 do 3 intervencije u razmacima od nekoliko nedelja. Troškovi ovih tretmana su često niži u poređenju sa višenedeljnim fizikalnim terapijama, a pogotovo sa banjskim ili hirurškim lečenjem.

 Kod preko 80% pacijenta koji imaju uporne i intenzivne bolove u ramenu  možemo savremenim lekovima ili, u težim slučajevima, posebnim interventnim  ambulantnim procedurama zaustaviti odmah bol i kontrolisati ga.  Zbog toga ove procedure uvek treba probati pre eventualnog operativnog lečenja. Takodje je optimalno njima smanjiti bol i pre fizikalnog lečenja ili drugih alternativnih metoda  da bi ono bile učinkovitije.

Youtube videolink: Iskustva pacijenta koga smo lečili nakon godinu dana jakog bola u ramenu koji nije prolazio na razne metode fizikalne terapije i hiropraksije:

image

Odgovori na pitanja u vezi načina izvodjenja i uspeha video konsultacija .

Šematsko objašnjenje video konsultacije

Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Napišite u poruci nekoliko rečenica o Vašem problemu.  Pozivi nisu aktivni.

zkoja@yahoo.com 

 +381628534555