Tražite brz savet od stručnjaka >> online konsultacije
Uzroci bola u kolenu
Bol u kolenu može biti rezultat: povreda, upale, degenerativnih promena i ostalog.
U slučaju povrede mogu stradati kosti (butna kosta, kosti potkolenice i čašica) ili meka tkiva. Od mekih tkiva mogu biti povredjeni spoljni i unutrašnji ligamenti kolena, te meniskusi. U postavljanju dijagnoze pomažu specifičan pregled, RTG snimak (za kosti), snimak kolena ultrazvukom ili magnetnom rezonancom i pregled endoskopom (artroskopija). Tokom artroskopije se može odmah sprovesti i terapijska intervencija. Pregled kolena mnogih stručnjaka, koji se bave endoskopskim intervencija, se zasniva na utvrdjivanju da li je artroskopija kolena indikovana ili ne. Medjutim većina bolova u kolenu se ne leči ovim metodama.
Degenerativne promene (gonartroze) podrazumevaju propadanje najviše hrskavica. One su povezane sa pojačanim opterećenjem kolena (nestabilnost kolena, slabost mišica kolena, prekomerna telesna težina, sportske aktivnosti, učestale povrede, poremećaji metabolizma,…) Pored ovoga i nasledni faktor je veoma važan. Stepen oštecenja se utvrdjuje RTG snimkom, a najpreciznije ultrazvučnim ili MR snimanjem kolena. Lečenje podrazumeva fizikalni tretman i jačanje muskulature kolena, analgetike u slučaju bolne faze, aplikaciju lekova u koleno, ojačanje zgloba spoljnim ortozama i u najtežim slučajevima se radi zamena kolena veštačkim. Nekada imamo dobre rezultate sa ubrizgavanjem u koleno matičnih ćelija i faktora rasta (PRP) koji pomažu regeneraciji hrskavica i drugih tkiva. Artroskopija ovde nije pokazala značajniju prednost nad konzervativnim metodama lečenja.
Upalni procesi mogu zahvatiti koleno (atritis npr kod gihta), okolne strukture kao što su burze- različiti bursitisi, upala patelarne tetive, pripoja ligamenta, pripoja mišića, …. Ovo su veoma česti uzroci tegoba u kolenu, utrvdjuju se najbolje specifičnim pregledima i ultrazvučnim snimanjem kolena i okoline kolena. Zbog preteranog oslanjanja na rentgenske snimke često se previde. Bio sam u prilici da sa 1-2 tretmana izlečim ljude koji su godinama imali bolove zbog ovih procesa i bili podrvgavani različitim tretmanima specifičnim više za artroze i povrede kolena. Ovi upalni procesi se leče upotrebom analgetika u ranoj fazi, te ubrizgavanjem lekova u vidu suspenzije kristala u upaljenu strukturu koji se u njoj nedeljama rastvaraju i smiruju upalu.
Ne treba zanemariti ni ostale procese koji se manifestuju bolom u kolenu kao što su Bekerova cista, patelarna hondromalacija, preneseni bol iz drugih struktura (npr pritisak na peronealni nerv, diksus hernija,…), tumore,…
Lečenje bola u kolenu
Kada se precizno odredi šta uzrokuje bol u predelu kolena može se sprovesti specifično lečenje. Nažalost često se uzok bola ne utvrdi, pa izostane i uspeh lečenja. Tada se obično okrive za prezistentan bol u stopalu: „pojedena“ hrskavica, starost pacijenta, gojaznost, loše držanje, psihičko stanje, druge hronične bolesti, reumatizam,… Sve ovo ne može biti izgovor da se ne sprovede uspešno lečenje bola.
Kada se identifikuje vrsta i mesto porekla bola u kolenu, propisuje se odgovarajuća kombinacija lekova. Cilj je da se, čak i u slučaju dugotrajnog bola, stanje poboljša u roku od nekoliko dana. Ukoliko se bol može držati pod kontrolom lekovima tokom 6 nedelja, dugotrajni terapeutski efekat je obično zagarantovan. Ovaj proces može se pratiti i kroz online konsultacije, bilo putem e-maila ili video poziva. Posebno je važno da lekar bude dostupan pacijentu u prvih 14 dana smanjenja bola, jer se tada često javlja potreba za prilagođavanjem doza ili promenom terapije. Zahvaljujući online konsultacijama, moguće je imati česte konsultacije sa vrhunskim stručnjacima bez obzira na udaljenost..
Iskusni lekari sa detaljnim poznavanjem anatomije bola mogu uspešno sprovesti intervencije kod bola u kolenu čak i u kućnim uslovima, kada pacijent nije u mogućnosti da dođe u ambulantu. Ove intervencije mogu izvesti samo lekari sa bogatim iskustvom, a veštine izvođenja zahvata bez ultrazvuka stiču se tek nakon više hiljada intervencija.
Interventne procedure su obično ambulantne, ne izazivaju bol, a rezultati su vidljivi odmah. Sam postupak traje oko sat do sat i po, a pacijent može odmah nakon toga napustiti ordinaciju. Za dugotrajniji efekat, obično je potrebno sprovesti 1 do 3 intervencije u razmaku od nekoliko nedelja. Takođe, finansijski trošak ovih intervencija je često niži od dugotrajnih fizikalnih tretmana, banjskog lečenja ili operacija.
Kod preko 80% pacijenta koji imaju uporne i intenzivne bolove u predelu kolena možemo savremenim lekovima ili, u težim slučajevima, posebnim interventnim ambulantnim procedurama zaustaviti odmah bol i kontrolisati ga.Zbog toga ove procedure uvek treba probati pre eventualnog operativnog lečenja.
Youtube videolink-iskustvo pacijentkinje o lečenju bola u kolenu: