Bolesti kičme u starih

Da li ste u bolu?

Tu sam da pomognem. Ovde možete da zakažete konsultacije

Tražite brz savet od stručnjaka – Online konsultacije

Šematsko objašnjenje video konsultacije

Specifičnosti bola u ledjima kod starijih

Većina ljudi starijih od 60, 70, a pogotovo 80 godina ima bolove u kičmi. Često su oni intenzivni i značajno im otežavaju svakodnevni život. Pored ovoga stariji pacijenti često imaju i udružene bolesti. Kako stare svi organi, tako stari i kičmeni stub. Zbog toga snimci kičme (magnetnom rezonancom i RTG snimak) kod njih pokazuju brojne degenerativne promene. Često su snimak sa brojnim promenama i udružene bolesti razlozi tj. izgovori da se stariji pacijent ne leči intenzivno od bola u ledjima. Jedna od predrasuda je da je, zbog difuznih degenerativnih promena na kičmenom stubu,  potrebna velika operacija koja je za njih riskantna. Iz iskustva mogu reći da je uzrok bola kod ovih pacijenata često samo jedna od tih degenerativnih promena, ili čak nijedna od njih. Drugim rečima uzrok bola se detektuje prevashodno pregledom, a ne snimkom. Shodno tome ovi pacijenti obično ne zahtevaju velike operacije, već adekvatnu kombinaciju lekova ili manje invazivne intervencije za lečenje bola. Ukoliko i zahtevaju operaciju ona u većini slučajeva, i pored slike „teških i obimnih“ degenerativnih promena, nije velika jer se izvodi samo na onoj promeni koja do bola trenutno i dovodi.

Postoji nekoliko razloga lošeg rezultata u lečenju bola u starih.

Mogućnosti lečenja bola u ledjima kod starijih

Olakšajte svoj hronični bol uz naše uspešne online konsultacije putem e-maila i video razgovora sa stručnjakom, koristeći principe telemedicine. Ovaj metod uspešno primenjujemo već 12 godina. Nakon što pregledamo vašu medicinsku dokumentaciju i obavimo video poziv, možemo precizno identifikovati uzrok bola i njegovo tačno mesto, što je ključno za određivanje odgovarajuće terapije. Bol bi trebalo da se smanji u roku od 10 dana i dugoročno reši za 6 nedelja. Nakon toga, terapija se postepeno ukida. Tokom celog procesa, vaš lekar je dostupan za sva vaša pitanja. CT i MRI snimci često nisu dovoljni za određivanje uzroka bola. Ovaj metod telemedicine ima značajnu prednost u odnosu na fizički pregled kod lekara koji ne poznaje dovoljno anatomiju bola. Kod pacijenata sa teškim, upornim i ‘neizlečivim’ bolom, postižemo uspeh u velikoj većini slučajeva.

Bol u leđima usled dugotrajnog sedenja

Često bol u leđima nastaje zbog dugotrajnog sedenja.

Kod nekih ljudi dugotrajno sedenje dovodi do opterećenja i naknadne upale ligamenata određenih zglobova u donjem delu leđa. To se najčešće manifestuje bolovima nakon dužeg sedenja, takom ustajanja ili tokom stajanja. Tada bol može biti lokalizovan u repnoj kosti ili u donjem delu leđa (jednostrano ili obostrano, ili na samoj sredini kičme).

Često je, i nakon najboljeg lečenja, nemoguće izlečiti bol ukoliko se, tokom sedenja, bolne strukture ne rasterete. Lekovi koji rešavaju bol, upalu, spazam… jednostavno ne mogu da dovedu do trajnog smanjenja bola ukoliko se ti procesi stalno sedenjem ponovo uzrokuju. Kod ovih pacijenata najbolji način za rasterećenje bolnih struktura tokom sedenja jeste upotreba posebne vrste jastuka kao na slici. Kod njih tek uporeba ovakvog jastuka, sa ili bez lečenja bola, dovodi do prekida bola.

Jastuk za bol u leđima

    

Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Pozivi nisu aktivni. zkoja@yahoo.com     +381628534555        

Dodatni sajtovi sa informisanje.

Javite se!

Kliknite ispod kako biste nas kontaktirali putem Vibera ili WhatsApp-a i zakazali vašu konsultaciju.

Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Pozivi nisu aktivni.

Podelite stranicu sa osobom kojoj bi ovo moglo da pomogne.