Bol u peti, stopalu i Ahilovoj tetivi

Da li ste u bolu?

Tu sam da pomognem. Ovde možete da zakažete konsultacije

Uzroci bola u stopalu

U slučaju bola u stopalu važno je specijalnim pregledima i snimcima (Ultrazvuk, RTG i eventualno snimci stopala magnetnom rezonancom) utvrditi iz kojih, od brojnih struktura, potiče bol. (zglobovi, tetive, fascije, mišići, burze, nervi). Mesta najčešćeg bola su prikazana na slici. To su bol u peti, petni trn, Mortonov neurom, bol u Ahilovoj tetivi, sindrom tarzalog kanala, bolnost zglobova, plantarni fasciitis, metatarzalgija (metatarsalgia),… U početku lečenje podrazumeva upotrebu analgetika i fizikalni tretman.  Da bi fizikalni tretman bio što uspešniji poželjno je pre njegovog početka  maksimalno obezboliti pacijenta. Tek u slučaju teških rezistentnih tegoba indikovano je operativno lečenje i uglavnom se radi o minimalno invazivnim operacijama.

Slika: Najčešće tačke bola u stopalu. Potrebno je poznavanje specifičnog pregleda da bi se ustanovilo kojim anatomskim strukturama bolovi odgovaraju i koji patološki proces se u njima dešava (upala, degeneracija, povreda,…).

Lečenje bola u stopalu

Kada se precizno odredi šta uzrokuje bol u stopalu  može se sprovesti specifično lečenje. Nažalost često se uzok bola ne utvrdi, pa izostane i uspeh lečenja. Tada se obično okrive za prezistentan bol u stopalu: ravna stopala, starost pacijenta, gojaznost, loše držanje, psihičko stanje, druge hronične bolesti… Sve ovo ne može biti izgovor da se ne sprovede uspešno lečenje.

Kada se ustanovi tačan tip i mesto iritacije nerva, propisuje se odgovarajuća kombinacija lekova. Cilj je da se bol, čak i ako je prisutan duže vreme, smanji u periodu od nekoliko dana. Ako se lekovima postigne stanje bez bola koje traje oko šest nedelja, terapijski efekat je obično dugotrajan. Ovaj rezultat moguće je postići i kroz online konsultacije putem e-maila ili video poziva. Od izuzetne je važnosti da lekar bude na raspolaganju pacijentu, naročito tokom prvih 14 dana smanjenja bola, kako bi se po potrebi brzo prilagodila doza ili promenila terapija. Online konsultacije pružaju pacijentima mogućnost da redovno kontaktiraju sa vrhunskim stručnjacima, čak i ako ne žive u istom gradu.

Postoji nekoliko razloga lošeg terapijskog efekta u lečenju hroničnog bola koji se ponavljaju kod mnogih pacijenata sa bolom u stopalu. 

Kod nekih pacijenata, lečenje lekovima nije dovoljno, te se preporučuju interventne metode za lečenje bola u stopalu. Ove metode uključuju ubrizgavanje leka direktno na mesto iritacije nerva, ili primenu drugih procedura kao što su stimulacija, termalna terapija, dekompresija i druge tehnike. S obzirom na to da su bolne tačke obično vrlo male, smeštene duboko u tkivu i okružene važnim strukturama, intervencije zahtevaju precizno praćenje putem snimanja kako bi se osiguralo pravilno ubrizgavanje leka. Najčešće se koristi ultrazvučno snimanje ili RTG skopija (ultrazvučna ili RTG navigacija). Ove metode ne treba mešati sa tzv. „blokadama“, koje se često rade naslepo, jer tada nije sigurno da li je lek dostavljen na pravo mesto. Blokade obično sprovode stručnjaci sa manje iskustva u ultrazvučnim intervencijama, pa njihova uspešnost može biti ograničena.

Ove intervencije se obično rade ambulantno, nisu bolne, a olakšanje bola je često trenutno. Cela procedura, uključujući pregled, traje između jednog i jednog i po sata, nakon čega pacijent može otići kući. Za dugotrajniji efekat, obično su potrebne 1 do 3 intervencije u razmacima od nekoliko nedelja. Troškovi ovih zahvata su često niži od dugotrajnih fizikalnih tretmana, a posebno u poređenju sa banjskim ili hirurškim lečenjem.

Kod preko 80% pacijenta koji imaju uporne i intenzivne bolove u regijama stopala  možemo savremenim lekovima ili, u težim slučajevima, posebnim interventnim  ambulantnim procedurama zaustaviti odmah bol i kontrolisati ga.Zbog toga ove procedure uvek treba probati pre eventualnog operativnog lečenja.

youtube video link- Iskustva pacijenta u vezi lečenja bolova u Ahilovoj tetivi koji su trajali 2 godine uprkos lečenju kod fizijatara i specijalista sportske medicine:

image

Odgovori na pitanja u vezi načina izvodjenja i uspeha video konsultacija .

Šematsko objašnjenje video konsultacije

Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Napišite u poruci nekoliko rečenica o Vašem problemu.  Pozivi nisu aktivni.

Javite se!

Kliknite ispod kako biste nas kontaktirali putem Vibera ili WhatsApp-a i zakazali vašu konsultaciju.

Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Pozivi nisu aktivni.

Podelite stranicu sa osobom kojoj bi ovo moglo da pomogne.